Univerzitná lekáreň so širokou ponukou veterinárnych liečiv

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach má od roku 2011 svoju vlastnú Univerzitnú lekáreň. Vznikla ako účelové zariadenie, je priamo v areáli a spolupracuje so všetkými klinikami, katedrami a pracoviskami. Má charakter nemocničnej lekárne, pretože poskytuje lieky, zdravotnícky a laboratórny materiál pre kliniky a pracoviská univerzity. Zároveň je verejným zdravotníckym zariadením, zameraným na komplexné poskytovanie lekárenskej starostlivosti pre pacientov. Sortiment lekárne zahŕňa humánne aj veterinárne lieky, ktorých výdaj je viazaný na lekársky predpis a tiež voľnopredajných liekov.  


Vedúci Univerzitnej lekárne UVLF PharmDr. Michal Fehér (vpravo) a jeho kolegyňa Mgr. Lucia Orosová.

„Naša lekáreň je špecifická tým, že ponúkame široký sortiment veterinárnych liekov i výživových doplnkov, ale k dispozícii máme aj humánne lieky. Ak to zoberieme podľa rozlohy, tak viac priestoru zaberajú humánne liečivá, pretože ich je viac. Napríklad len na srdce ponúkame okolo 30 druhov, antibiotík sú dve zásuvky. Pri veterinárnych liečivách je menej druhov liekov, no často ide o veľké balenia. Ale ak to zoberieme podľa záujmu klientov, tak 70 % z nich si príde po veterinárne liečivá a 30 % po humánne,“ vypočítava vedúci Univerzitnej lekárne PharmDr. Michal Fehér.

Je celkom prirodzené, že majitelia psov, mačiek, zajacov, sliepok, ale aj oviec, kôz, či iných zvierat, hľadajú lieky pre svojich miláčikov tam, kde prídu riešiť aj ich zdravotné problémy. Často sem smerujú priamo po odbornom vyšetrení v Univerzitnej veterinárnej nemocnici. „U nás nájdu naozaj celý sortiment. Nastavujeme ho podľa dopytu, aby sme mali to, čo ľudia chcú, čo potrebujú pre svojich miláčikov. Najčastejšie sú to lieky pre psy a mačky, ale napríklad aj pre nosnice – sliepky, ošípané, ovce, zajace. Od antiparazitárnych na vonkajšie použitie, teda šampóny, spreje, obojky, tablety, cez tie na vnútorné použitie, ako pasty, odčervovacie tablety, až po prípravky na zlepšovanie kvality srsti a kože, či rôzne vitamíny pre zvieratá. Ponúkame aj antiseptické prostriedky na oči, na čistenie uší, špeciálne diéty pri rôznych druhoch alergií, pri problémoch s močovými kameňmi. Je to naozaj široké spektrum na takmer každú diagnózu,“ dodáva doktor Fehér.


Psíky vedia, že tu pre nich majú pomoc.

Keďže lekáreň je verejná, ponúka aj humánne lieky, liečivá a výživové doplnky. Zvykli si na ňu zamestnanci i študenti, ako aj obyvatelia z okolia. Vedia, že tu nájdu lieky na recept, ale aj tie voľnopredajné. To, čo by náhodou nenašli, lekáreň rýchlo objedná a doplní. Najmä v chrípkovom období rastie záujem o výživové doplnky, vitamíny, čaje, bylinky. Stále viac, aj v prípade veterinárnych liečiv platí, že sa majitelia zaujímajú o ich zloženie, pričom uprednostňujú prírodné produkty. Veľa veterinárnych liekov je zahraničných, sú veľmi kvalitné, majú vysokú úroveň čistoty. „Už sme sa stretli aj s tým, že zahraničný výživový doplnok na regeneráciu kĺbov pre kone používali ľudia aj pre seba,“ pousmeje sa doktor Fehér.

Univerzitná lekáreň je vybavená laboratóriom na výrobu individuálne pripravovaných liekov a disponuje tiež učebňou, ktorá slúži na výučbu vybraných cvičení z predmetu Lekárenstvo a sociálna farmácia. Zamestnanci lekárne úzko spolupracujú s pedagogickými pracovníkmi, najmä v súvislosti s vypracovávaním diplomových prác pre študentov v študijnom odbore farmácia. Univerzitná lekáreň navyše umožňuje študentom farmácie vykonať povinnú mesačnú a 5-mesačnú prax.


Univerzitná lekáreň v areáli Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach ponúka sortiment veterinárnych aj humánnych liečiv.

 „Snažíme sa ukázať im všetko, s čím sa v lekárni môžu stretnúť, aby ich vedomosti neboli len teoretické. Ako lekáreň funguje, ako sa pracuje s receptmi, čo všetko sa môže a čo nesmie, aký je prvý kontakt so zákazníkom,“ vysvetľuje vedúci lekárne. „Keďže máme sortiment veterinárnych liečiv, uvažujeme v budúcnosti aj o užšej spolupráci so študentmi veterinárskeho lekárstva, aby získali lepší prehľad o sortimente liekov, ich balení a ďalších praktických otázkach.“

 

Text: Zuzana Bobriková

Foto: Zuzana Bobriková a archív UVLF