Pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

„Jedným z najkrásnejších zadosťučinení v živote je, že kedykoľvek sa úprimne snažíme pomôcť inému, pomáhame i sami sebe.”

Ralph Waldo Emerson
                                                                                                   americký filozof, esejista a básnik 1803 – 1882

Počas každej tragickej udalosti je dôležité nielen promptne reagovať, ale preukázať aj súdržnosť a ústretovosť.

Poslaním každého zdravotníckeho pracovníka je nielen prinavracať zdravie pacientom, ale aj v ťažkých chvíľach podať pomocnú ruku v núdzi.

Aj UNIPHARMA – 1. slovenská lekárnická akciová spoločnosť, ktorej akcionármi sú lekárnici, sa rozhodla pomôcť obyvateľom Libanonu spoluúčasťou na humanitárnej pomoci Slovenskej republiky. Spoločnosť pomohla zabezpečiť lieky v tabletách, obväzy, zdravotnícky materiál, injekcie a infúzne roztoky, kvapky, mydlá, dezinfekcie v roztoku a v spreji.

V takýchto náročných situáciách je vítaná každá pomoc, preto sme radi, že aj UNIPHARMA ako distribučná spoločnosť, ktorá pomáha slovenským pacientom, sa môže spolupodieľať na pomoci v núdzi spolu s ostatnými krajinami EÚ.

Libanon, krajina na Blízkom východe zasiahnutá v posledných rokoch politickou, finančnou a utečeneckou krízou čelí ďalšej skúške. V utorok 4. augusta 2020 nastal v Bejrúte výbuch skladu s dusičnanom amónnym, ktorý si doteraz vyžiadal 135 obetí na životoch, päťtisíc zranených a tristotisíc ľudí pripravil o bývanie. Cez mechanizmus Európskej únie v oblasti civilnej ochrany požiadala libanonská vláda o pátracie a záchranárske tímy a humanitárny materiál. Bejrútu bolo ponúknutých zatiaľ sedem vyhľadávacích tímov – z Holandska, Českej republiky, Francúzska, Nemecka, Grécka, Poľska a Veľkej Británie.

Vzniknutý kráter po výbuchu v prístave vytvoril doslova nový záliv a zničil 85 % zásob obilnín pre celú krajinu. Na miesto tragédie bolo okamžite vyslaných päť záchranárskych tímov členských krajín EÚ. Ministerstvo vnútra SR spolu s Ministerstvom zahraničia SR plánuje zaslať do Libanonu materiálnu humanitárnu pomoc.

Platforma Ambrela, združujúca 27 humanitárnych a rozvojových organizácií na Slovensku, priniesla na svojej webovej stránke zoznam verejných zbierok svojich členov na podporu obyvateľstva Libanonu po masívnej explózii v Bejrúte. Do zdieľania výzvy či priamej finančnej pomoci sa môže zapojiť každý z nás.