Mgr. Zuzana Čaputová: „V zdravotníctve musíme riešiť aj adekvátne ohodnotenie zdravotníckeho pracovníka”

„Okrem jednoznačných medzier v transparentnosti verejného obstarávania v zdravotníctve musíme riešiť aj adekvátne ohodnotenie zdravotníckych pracovníkov a ich početnosť resp. nedostatok personálu v zdravotníckych zariadeniach,“ uviedla v rozhovore Mgr. Zuzana Čaputová. Budú sa tieto slová týkať aj nespravodlivého ohodnotenia lekárnikov za ich prácu? Ako ste mali možnosť dočítať sa v marcovom čísle nášho časopisu, prezident Andrej Kiska právo vetovať schválený zákon nevyužil.

Mgr. Zuzana Čaputová bola horúcou kandidátkou na prezidenta v prezidentských voľbách 2019. Stala sa oficiálnou víťazkou prvého a aj druhého kola volieb (so ziskom 58,4 % hlasov). Inaugurovaná bude 15. júna 2019 po uplynutí funkčného obdobia prezidenta Andreja Kisku. Ako uvádza Mgr. Zuzana Čaputová na svojej stránke, ako prezidentka chce venovať svoju životnú energiu a celú váhu prezidentského úradu tomu, aby nikto z nás nemusel zažívať bezprávie a aroganciu moci. Držíme jej palce a veríme, že sa to novej prvej prezidentke v histórií Slovenskej republiky podarí docieliť aj v oblasti, akou je lekárenstvo na Slovensku. Pripájame srdečnú gratuláciu.

Zuzana Čaputová získala v roku 2016 Goldmanovu cenu za Európu (2016 Goldman Prize Recipient Europe) za boj proti skládke odpadov v Pezinku

Čo alebo kto vás motivoval stať sa advokátkou? 

Chcela som pomáhať ľudom. Pôvodne som rozmýšľala nad psychológiou, nakoniec som sa rozhodla pre právo. V škole ma vždy bavili sociálne vedy a právo mi prišlo ako prirodzená cesta. Tú základnú motiváciu som sa snažila napĺňať pôsobením vo Via Iuris a zastupovaním bežných ľudí, ktorí sa snažili vymôcť spravodlivosť.

Prečo ste sa rozhodli zamerať sa na právo práve v enviromentálnej oblasti?

Myslím si, že každý z nás si uvedomuje, v akej krásnej krajine žijeme. Máme nádherné lesy, národné parky a prírodu celkovo. Jednoducho som to vždy vnímala tak, že prírodu treba chrániť a vážiť si ju.

Prečo ste sa rozhodli kandidovať na pozíciu prezidenta Slovenskej republiky?

Kandidatúra bola pre mňa prirodzeným pokračovaním môjho životného príbehu služby ľuďom. Ako advokátka som bojovala v mnohých kauzách na strane bežných ľudí, ktorí sa nevedeli domôcť spravodlivosti. To, že u nás spravodlivosť nefunguje, vnímam ako veľký problém. Odovzdali sme našu krajinu do rúk mocných ľudí v pozadí, s prepojeniami na vládnych predstaviteľov. Prezidentská kandidatúra bola pre mňa súčasťou môjho boja za spravodlivé Slovensko. Chcem bojovať za ľudí aj naďalej, ešte s väčšou váhou.

V ktorých oblastiach na Slovensku podľa vás absentuje spravodlivosť a transparentné rozhodovanie?

Ľudia vnímajú, že sú medzi nami rovní a rovnejší. K niektorým sú zákony nekompromisné, iní ich ohýbajú. Transparentné rozhodovanie chýba napríklad pri verejnom obstarávaní, ale aj v súčasnosti rezonujúcej téme výberu ústavných sudcov. Ja osobne som za transparentnú verejnú voľbu. Demokracii sa učíme a je potrebné, aby ľudia, ktorí poslancom dávajú svojím hlasom mandát vedeli, ako sa ich reprezentanti rozhodujú v tak dôležitej téme.

Zvíťazili ste v prezidentských voľbách. Čo by ste chceli urobiť a zmeniť ako prvé po nástupe do úradu?

Rada by som si pozvala predstaviteľov všetkých politických strán, aby sme sa porozprávali o tom, čo je potrebné zmeniť a snažili sa nájsť dialóg o problémoch Slovenska. Bolo by to hlavne o témach spravodlivosti, životného prostredia a sociálnej oblasti.

Čo je podľa vás nevyhnutné riešiť ako prvé v oblasti zdravotníctva a lekárenstva na Slovensku?

Okrem jednoznačných medzier v transparentnosti verejného obstarávania v zdravotníctve musíme riešiť aj adekvátne ohodnotenie zdravotníckych pracovníkov a ich početnosť resp. nedostatok personálu v zdravotníckych zariadeniach.

Ako hodnotíte povinné očkovanie detí?

Čo sa týka očkovania, určite by som nemenila status quo. Odborníci sa zhodujú na tom, že očkovanie je veľmi dôležité ako prevencia proti pandémiám či epidémiám rozličných chorôb, ktoré by mali za následok zbytočnú stratu ľudských životov.

Postavenie lekární ako zdravotníckych zariadení dehonestovala liberalizácia, ktorú na Slovensko priniesla reforma bývalého ministra Zajaca. Dôsledkom Zajacovej novely zákona č. 140/1998 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorú schválil parlament 27. októbra 2004 sa slovenské lekárenstvo dostalo do rozporuplného stavu. Táto legislatívna úprava ignoruje odporúčania Rady Európy a Valného zhromaždenia Zväzu lekárnikov EÚ. V máji 2009 Európsky súdny dvor vo svojom rozhodnutí odporučil vlastníctvo lekární lekárnikmi ako najlepší prostriedok na zabezpečenie poskytovania lekárenskej starostlivosti. Príkladom sú aj susedné Poľsko a Maďarsko, ktoré z liberalizácie prešli na reguláciu vlastníctva lekární, kde väčšinovými vlastníkmi lekárne musia byť lekárnici. Aký je váš názor na vlastníctvo lekární?

Pokiaľ kde o názor na liberalizáciu trhu s prevádzkovateľmi lekární, nie je to oblasť, v ktorej by som mala expertízu. Pravdepodobne by som sa obrátila na odborníkov a prípadné odborné štúdie. Rada robím rozhodnutia a tvorím si vlastné postoje na základe dát, štúdii a faktov. Rovnako budem postupovať aj v tejto otázke.

 

Spracovala: Mgr. Alexandra Pechová

Rozhovor bol uverejnený v časopise Lekárnik 4/2019