Krvi je v letných mesiacoch málo, príďte darovať túto vzácnu tekutinu

Najvzácnejšia telesná tekutina v letných mesiacoch chýba, a preto Národná transfúzna služba Slovenskej republiky (NTS SR) zverejnila výzvu pre darcov krvi. Do svojich odberových pracovísk pozýva nových aj stálych darcov, aby pomohli doplniť zásoby krvných prípravkov. O tom, prečo je v lete menej darcov a prečo je potreba transfúzie vyššia, ale aj o aktuálnych opatreniach sme sa porozprávali s Mgr. Martinou Frigovou, projektovou manažérkou NTS SR.

Mgr. Martina Frigová, projektová manažérka NTS SR

Najvzácnejšia tekutina – krv je potrebná počas celého roka. Prečo v letných mesiacoch potrebujete mať väčšie zásoby krvi?

V letných mesiacoch stúpa počet závažných úrazov a dopravných nehôd, ktoré si vyžadujú neodkladné operačné zákroky. Prebiehajú operačné a transplantačné zákroky, a toho času nemocničné zariadenia vykonávajú aj operačné zákroky, ktoré boli odložené z dôvodu koronavírusu. Toto všetko sú faktory, ktoré sa podpisujú pod to, že v lete bývajú požiadavky zo strany nemocničných zariadení na krvné prípravky vyššie.

Považujete letné obdobie dovoleniek za najväčší problém, ktorý spôsobuje, že ľudia nemyslia na darovanie krvi?

Každoročne v letných mesiacoch zaznamenávame na odberových pracoviskách NTS pokles darcov krvi. Je to spôsobené cestovaním do zahraničia, vysokými letnými teplotami a navyše množstvo študentov, ktorí tvoria veľkú darcovskú základňu, je v zahraničí na stážach a brigádach. Toto leto je okrem uvedených faktorov špecifické v tom, že sme stále konfrontovaní koronavírusom. V dôsledku tejto skutočnosti, môžu darcovia darovať krv až po 14 dňoch po návrate zo zahraničia.

Prichádza v lete viac darcov, ktorí musia byť pre nejaké kontraindikácie vylúčení?

V lete tvorí najviac vylúčení cestovateľská anamnéza. Darcovia musia byť dočasne vylúčení z darovania krvi v závislosti od skutočnosti, z ktorej krajiny sa vrátili na Slovensko.

Počas koronakrízy bolo potrebné objednať sa na darovanie na presný čas. Zmenilo sa niečo?

Od pondelka 27. júla 2020 môžu prísť darcovia krvi na naše odberové pracoviská darovať krv aj bez objednania. Naďalej ponechávame darcom krvi možnosť objednať sa na presný čas darovania krvi, a takto objednaní darcovia budú uprednostnení pred neobjednanými darcami.

Na svojich pracoviskách zabezpečujete sociálny odstup a darovať krv nemôže osoba, ktorá bola za posledných 14 dní v zahraničí alebo bola v úzkom kontakte s osobou, ktorá bola v zahraničí. Ktoré ďalšie opatrenia sú naďalej v platnosti?

Na všetkých odberových pracoviskách NTS stále platia prísne bezpečnostné opatrenia, a to: vypisovanie Checklistu, kde zisťujeme zdravotnú a cestovateľskú anamnézu darcu krvi, meranie telesnej teploty, dezinfekcia rúk a prekrytie horných dýchacích ciest.

Viete povedať, koľko litrov krvi je v zásobách priemerne pripravených pre pacientov, ktorí ich akútne potrebujú a koľko krvi aktuálne chýba?

Riadenie počtu darcov krvi vychádza z dopytu nemocničných zariadení, ktoré určujú koľko transfúznych prípravkov aktuálne v danom čase potrebujú.

Ide o nejaké konkrétne krvné skupiny, alebo je všeobecný nedostatok krvi?

Nikdy nevieme akú krvnú skupinu budú požadovať nemocničné zariadenia, a preto je dôležitá každá krvná skupina. Nakoľko krvné skupiny s RH negatívnym faktorom má len 15 % populácie, tak automaticky takýchto krvných skupín je nedostatok v súvislosti s poklesom darcov krvi.

Môžu lekárnici nejako prispieť k zvýšeniu darcovstva krvi?

Pomôcť môže každý, či už svojou vzácnou tekutinou – krvou alebo šírením pozitívnej osvety o potrebe darovania krvi, nakoľko nikto z nás nevie, keby bude krv potrebovať.

Darovať krv môžu ľudia na všetkých odberových pracoviskách NTS SR – v Bratislave na Kramároch a v Ružinove, v Trnave, Nových Zámkoch, Nitre, Martine, Trenčíne, Žiline, Banskej Bystrici, Prešove, Poprade a v Košiciach. Od začiatku júna 2020 NTS SR obnovila možnosť darovania krvi prostredníctvom mobilných výjazdov.

 

Spracoval: Mgr. Ján Zošák