Ako si vybrať ten najvhodnejší kalciový sirup? Nie všetky sú rovnaké.

Kalciové sirupy sú široko používanými výživovými doplnkami, avšak stále zostáva veľa otázok týkajúcich sa vstrebávania rôznych vápenatých solí.

Nakoľko rozpustnosť mnohých vápenatých solí závisí od pH v žalúdku, je potrebné zvážiť stav pacienta a čas podania. Pri zvažovaní podávania a absorpcie vápnika sa môžu použiť niektoré základné biofarmaceutické a farmakokinetické princípy. Dlhodobo boli všetky doplnky vápnika považované za rovnako účinné, pokiaľ sa „užívalo” ekvivalentné množstvo vápnika. Je zrejmé, že to nie je pravda. Absorpcia vápnika je aktívny aj pasívny proces.

Rozlišujeme 4 typy solí kalcia:

 fosfátové  uhličitanové  laktátové  citráty

Fosfáty a uhličitany

Soli s vysokým obsahom vápnika, ako napríklad fosfáty a uhličitany, majú rozpustnosť, ktorá je pH závislá; môžu tak predstavovať najväčší potenciál pre problémy s biologickou dostupnosťou. Fosfátové a uhličitanové soli sa nepodávajú pacientom s achlórhydriou.

Ak sa soli kalcia (uhličitany, fosforečnany) nerozpustia v žalúdku, existuje malá až žiadna šanca, že sa rozpustia a následne absorbujú v čreve.

Pri užívaní nalačno alebo s veľmi ľahkým jedlom, keď je kyslosť v žalúdku nízka, obsah rýchlo prechádza do dvanástnika. V tomto prípade existuje malá až žiadna šanca, že dôjde k rozpusteniu.

Pri užívaní s jedlom sa v žalúdku zvyšuje kyslosť, nastáva „trávenie” jedla a solí kalcia a preto existuje väčšia šanca na rozpustenie.

Laktáty a citráty

Kalciové soli ako laktáty a citráty majú rozpustnosť nezávislú od pH. Z tohto dôvodu sa môžu užívať bez ohľadu na príjem potravy, t. j. na lačno, pred jedlom, počas jedla, po jedle.

ZHRNUTIE:

• Uhličitanové a fosfátové soli by sa mali užívať s jedlom alebo po jedle.
  • Citrátové a laktátové soli sa užívajú bez ohľadu na príjem potravy.
  • Čo sa nerozpustí v žalúdku, nemôže sa vstrebať ani v čreve, ale je vylúčené z tela stolicou alebo močom.

Zdroj:

Shangraw SF. Public Health Reports Supplement (1987): Panel Session: Factors To Consider in the Selection of a Calcium Supplement.

www.sukl.sk

www.adcc.sk