Rastlinné oleje – zdravie lisované za studena

To, čo už pred tisícročiami vedeli naši predkovia zo skúseností, dnes potvrdzujú aj mnohé moderné výskumy. Oleje lisované za studena si zachovávajú obsah lipofilných fytochemikálií, vrátane prírodných antioxidantov a cenných biologicky aktívnych látok. Svojim rozmanitým zložením a obsahom nutrične významných zložiek sú sľubnou ingredienciou do funkčných potravín alebo ako doplnok stravy.

Olej z čiernej rasce (Nigella Sativa Seed Oil)

Olej z čiernej rasce je tradičný názov pre olej, ktorý sa získava lisovaním za studena zo semien černuchy siatej (Nigella sativa). Pôvodom je zo Sýrie, k nám sa dováža prevažne z Egypta, Alžírska a Maroka. Už po tisícročia sa používa pre svoje antibakteriálne, protivírusové, protizápalové účinky a schopnosť posilniť imunitný systém. Prorok Mohamed o čiernej rasci povedal, že „vylieči každú chorobu – okrem smrti“. V roku 1923 britský egyptológ Howard Carter pri otvorení Tutanchamónovej hrobky našiel aj nádoby s olejom z čiernej rasce.

Od roku 1959 bolo na medzinárodných univerzitách uskutočnených viac ako 200 klinických štúdií, ktoré skúmali liečivé vlastnosti tohto pozoruhodného oleja. Boli uverejnené v rozličných odborných lekárskych časopisoch po celom svete. Vedecké štúdie len dokazujú, že tradičné využitie tohto oleja bolo správne.

Tento olej je výnimočný pre jeho zloženie, okrem širokej škály esenciálnych mastných kyselín, fytosterolov, vitamínov a minerálov (vápnik, železo, meď, zinok, fosfor), obsahuje bioaktívne látky nigellin a tymochinón.

Protizápalové a protinádorové účinky

Viaceré vedecké štúdie dokázali, že tymochinón má antioxidačné a protizápalové účinky, ktoré pomáhajú pri encefalomyelitíde, zápaloch pobrušnice, kolikách a opuchoch, tým že potláča prostaglandíny a leukotriény. Jeho protizápalové vlastnosti sa s úspechom používajú pri liečbe astmy, sennej nádchy a ekzému. V posledných rokoch sa štúdie – zameriavajú aj na jeho protinádorové vlastnosti, ktoré boli dokázané pomocou in vivo aj in vitro testov.

Obranyschopnosť – imunita

Alkaloid nigellin, ktorý sa nachádza iba v čiernej rasci, zlepšuje obranyschopnosť organizmu, pomáha rýchlejšie zvládnuť nachladnutia a chrípky, odporúča sa ako vynikajúca prevencia v chrípkovom období. Jeho výhodou je, že ho môžu bez obáv užívať aj ľudia s autoimunitnými poruchami, ako sú napr. skleróza multiplex, alebo reumatoidná artritída.

Antibakteriálne a antivírusové účinky

Olej z čiernej rasce nielenže posilňuje imunitu, ale aktívne pôsobí proti baktériám, plesniam, vírusom a parazitom. Je účinný aj proti takým odolným baktériám ako sú Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Listéria monocytogenes, Bacillus subtilis a virulentné kmene Salmonelly. Keďže žijeme v postantibiotickom veku, keď je veľké množstvo baktérií rezistentné na antibiotiká, možno práve olej z čiernej rasce poskytne potrebné riešenie.

Dýchací systém – bronchitída, astma

Alkaloid nigellin zlepšuje obranyschopnosť a priaznivo vplýva na dýchací systém. Zmierňuje prieduškové spazmy, alergické a astmatické prejavy a zlepšuje ochorenia horných dýchacích ciest. Štúdie preukázali až 70 % zlepšenie alergických reakcií rôzneho druhu, či sa už jedná o kožné, alebo dýchacie prejavy.

Ďalšie účinky oleja z čiernej rasce.

Olej z čiernej rasce podporuje plodnosť – Vedci z University of Medical Sciencis zo Sabzevaru (Irán) dokázali, že užívanie oleja z čiernej rasce 2 x denne (približná dávka 1 čajovej lyžičky) zvyšuje aktivitu a množstvo spermií takmer o 40 %. Užívanie tohto oleja podporuje laktáciu, neodporúča sa však užívať v tehotenstve, nakoľko pôsobí na hladké svalstvo.

Je užitočný pri liečbe cukrovky – vyrovnáva hladinu cukru v krvi, je účinný hlavne pri cukrovke 2 typu. Priaznivo pôsobí pri enzymatickej poruche slinivky brušnej.

Ďalším zdravotným benefitom tohto oleja je, že: podporuje trávenie, znižuje plynatosť, znižuje hladinu LDL cholesterolu, chráni srdce a cievy.

Neboli zistené žiadne negatívne vedľajšie účinky.

Zdroje:

Bhanushree Gupta, … Ramesh C. Gupta, in Nutraceuticals, 2016

Kacem R., Effects of nigella Seed Extraction Human Neutrophil Elastase Activity, in V.R. PREEDY, 2011

Ali B.H. a Blunden G., Pharmacological and Toxicological Properties of Nigella sativa, in Phytotherapy Research,  2003

Čierne zlato faraónov – Olej z čiernej rasce

Olej zo semien černuchy siatej sa pre svoje liečivé účinky používal už v starom Egypte, v Ázii a Afrike. V arabskom svete je dodnes tento olej považovaný za všeliek.

Takže na čo všetko tento olej funguje?

• sobí preventívne proti chrípke a zvyšuje imunitu človeka.
  • Lieči autoimunitné ochorenia a to bez vedľajších účinkov.
  • Pomáha pri astme, bronchitíde a upokojuje dráždivý kašeľ . Látka nigellín zmierňuje prieduškové
  • Výrazne zmierňuje alergické reakcie, lieči atopický ekzém( treba ho užívať vnútorne aj natierať na pokožku).
  • Má výrazné účinky proti parazitom, plesniam, vírusom aj baktériám a lieči zápaly organizmu.
  • Stimuluje telesnú energiu a pomáha pri zotavení z únavy a depresie.
  • Zlepšuje trávenie, pôsobí proti nadúvaniu. Môžete ho použiť aj na masáž bruška dojčiat, vtedy ho treba riediť v pomere 1:5 siným, napr. mandľovým olejom.
  • Zvyšuje tvorbu mlieka dojčiacich žien. (pozor – neužívať v tehotenstve!)
  • Upravuje vysoký krvný tlak.

Dávkovanie: užívajte 2x denne 1 kávovú lyžičku oleja pred jedlom. Deťom do 4 rokov stačí 5 kvapiek. V prípade akútnych stavov je možné dávky zvýšiť, nakoľko nemá vedľajšie účinky.

A čo je na ňom najlepšie? Fantasticky chutí. Môžete si ho dať aj na chlieb miesto masla, vynikajúco ochutí šaláty alebo grilovanú zeleninu. Málokedy je niečo také zdravé aj také dobré.