Posilňovanie imunity je dôležité počas celého roka

MUDr. Etela Janeková, PhD
klinická farmakologička, internistka, všeobecná lekárka

Začala jar a mnohí ľudia si myslia, že už netreba posilňovať imunitu. Jar je však stále zradným obdobím, pretože sa strieda studené počasie s teplým. Navyše je naše telo oslabené po dlhej zime a zhadzovaním vrstiev oblečenia sa vystavujeme možnému nebezpečenstvu. Tento rok je k nám toto obdobie obzvlášť kruté, pretože tu máme ochorenie COVID-19. O tom, že je dobré svoju imunitu posilňovať počas celého roka sme sa rozprávali s klinickou farmakologičkou MUDr. Etelou Janekovou, PhD.

1. V každodennom kolobehu povinností je naša imunita zaťažovaná. Čo najviac vplýva na jej oslabenie?

Psychické a fyzické vyčerpanie oslabuje našu obranyschopnosť. Nedostatok spánku a málo výživná strava ešte umocňuje vyčerpanie organizmu. Ak vyčerpanie trvá krátku dobu, organizmus má určité rezervy, ale ak sa fyzický a psychický stres opakuje alebo pretrváva, náš organizmus sa oslabí, čo sa môže prejaviť ochorením.

1. Aké činnosti a jedlá pomáhajú k tomu, aby sme sa cítili zdraví počas celého roka?

V prvom rade je to dostatok spánku. Každý človek má inú potrebu dĺžky spánku, dôležité je však ľahnúť si už pred polnocou. Dostatok pohybu na čerstvom vzduchu a zdravá výživa. Vhodné je jesť dostatok ovocia a zeleniny v surovom stave, také čo sa vypestuje v našich zemepisných šírkach. V zimnom období sú vhodné jablká a kyslá kapusta, orechy.

1. Na posilnenie imunity niekedy nestačí len jesť ovocie a zeleninu. Aký má význam prijímať vitamíny a minerály aj z rôznych doplnkov výživy?

Nie v každom ročnom období a nie v každom veku sa vieme dostatočne saturovať vitamínmi a minerálmi zo stravy. Ešte sa nám môžu pridružiť ochorenia, ako napríklad ochorenia tráviaceho traktu (chronická pankreatitída, Crohnova choroba, Ulcerózna kolitída…), kedy nemôžeme prijímať ovocie a zeleninu v surovom stave v dostatočnom množstve. Vtedy je vhodné pridávať vitamíny a minerály z doplnkov výživy.

1. Aké látky by mali obsahovať doplnky výživy, ktorých úlohou je posilnenie imunitného systému?

Za účelom posilnenia imunity je vhodné brať vitamín D, u mladších ročníkov v zimnom období a u starších aj celoročne. Vitamíny B a C tiež zohrávajú dôležitú úlohu v obdobiach so zvýšeným výskytom chrípkových ochorení. Tiež sú odporúčané minerály ako zinok a selén na zlepšenie imunity.

1. Občas mávame krátkodobé virózy, môžeme sa cítiť oslabení. Siahame nielen po liekoch, ale aj po doplnkoch výživy. Je v takomto období potrebné prijímať vyššiu dávku týchto vitamínov a minerálov, ako počas bežných dní?

Počas obdobia viróz je vhodné užívať vitamíny ako B, C, a D. Dávku nie je potrebné zvyšovať, je vhodné piť dostatok tekutín a tiež jesť vitamíny v prirodzenej podobe. Ak viróza prepukne je vhodné sa ihneď izolovať a vyležať ju v úvode.

1. Na trhu existujú rôzne prípravky pre deti a dospelých. Je rozdiel v ich zložení? Mali by deti užívať iné vitamíny ako ľudia v strednom veku či dôchodcovia?

Prípravky je vhodné užívať podľa odporučenia výrobcov. Každý výrobca prispôsobí zloženie potrebám vekovej skupiny.

1. Je dobré posilňovať svoju imunitu prostredníctvom užívania vitamínov počas celého roka, alebo to v lete nie je potrebné?

Vitamíny je vhodné užívať celoročne vo vyššom veku a pri výskyte chronických ochorení, inak stačí v rizikových obdobiach. Vitamín D je vhodné užívať celoročne: u žien a mužov nad 50 rokov, tehotných, dojčiacich, u všetkých, u ktorých je nízka hodnota v sére, u detí na odporučenie pediatra. Užívanie výživových doplnkov by sme mali konzultovať so všeobecným lekárom, prípadne ho informovať pri predpise iného lieku, aby sme zabránili vzniku interakcií.

článok bol uverejnený v aprílovom časopise Lekárnik 2020