PharmDr. Ján Kmec: „Už ako trojročný som začínal v lekárni“

Rodina PharmDr. Jána Kmeca z lekárne Furča v Košiciach mal farmáciu, ako sa hovorí, v kartách. Jeho mama bola lekárnička, on sa takisto rozhodol pre túto profesiu, farmáciu vyštudovali obe jeho dcéry i zať. Práca lekárnika a farmácia ho teda sprevádza celým životom, no neľutuje. Ako sám hovorí, ak by sa mal rozhodnúť ešte raz, znovu by si vybral túto profesiu. O svojom živote a práci nám v prostredí svojej lekárne porozprával PharmDr. Ján KMEC z Košíc.

Zo škôlky priamo do lekárne

Lásku k farmácii zdedil dr. Kmec po svojej mame, ktorá bola lekárnička. Nasledoval teda jej kroky a aj on vyštudoval farmáciu na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Ako hovorí doktor Kmec, už svoje ranné detstvo trávil v lekárni a s officínou prakticky vyrastal. „Po škôlke som chodil s mamou do lekárne a už ako trojročný som začínal v lekárni,“ spomína na svoj prvý kontakt s lekárňou PharmDr. Ján Kmec. „Celé moje školské časy som trávil v lekárni a z toho logicky vyplynulo, že som sa orientoval na farmáciu a môžem povedať, že neľutujem. Keby si mám znovu vybrať, vyberiem si to isté,“ hovorí PharmDr. Kmec. Do školy chodil v Sečovciach, kde mal dokonca svoju obľúbenú lekáreň. Bola to tradičná lekáreň a ako hovorí dr. Kmec, bola ideálna. Kedysi však boli lekárne úplne iné a doslova dýchali históriou. Príprava magistraliter prípravkov v lekárni bola samozrejmosťou a práve to sa doktorovi Kmecovi páčilo azda najviac. Príprava rôznych mastičiek, práškov či iných liečiv bola fascinujúca. „To bola tá pravá, poctivá farmácia. Vtedy bol lekárnik radcom a významne sa podieľal na tom, aby bol pacient spokojný. Musel veľa rozmýšľať, pretože v tých časoch nebol taký bohatý sortiment liekov. Ani receptúry IPL neboli vtedy jednoznačné,“ spomína PharmDr. Ján Kmec.

Už 27 rokov v jednej lekárni

Predtým, ako si PharmDr. Ján Kmec splnil sen o vlastnej lekárni, naberal skúsenosti u starších kolegov. Počas štúdia na vysokej škole pracoval napríklad u magistra Andorka, ktorý mu dával rady ako kolegovi, hoci bol zatiaľ len študentom. „Bol to výborný učiteľ, ktorý mi dal dobré rady a svoje skúsenosti. Vždy som mal šťastie na svojich šéfov, a to je vec na nezaplatenie,“ hovorí PharmDr. Kmec. Neskôr sa vrátil do rodných Košíc, kde zostal dodnes. Už 27 rokov tu vedie svoju lekáreň Furča, ktorá sa nachádza v budove polikliniky. Spolu s ním sa na plynulom chode lekárne podieľa aj osem kolegýň, pričom niektoré z nich sú v officíne už od samotného vzniku lekárne. Stabilný kolektív v lekárni a ochota pomôcť zaistili, že do lekárne Furča sa pacienti vždy radi vracajú. Zásluhu má na tom ja filozofia PharmDr. Kmeca, ktorý za každým pacientom vidí seba či svojho blízkeho. Vtedy pacientovi dokáže maximálne pomôcť a vyhovieť.

Pôvodne bola Furča jedinou lekárňou na okolí, no plynutím času vznikli ďalšie tri lekárne. Doktor Kmec to však nehodnotí ako mínus, pretože zvýšená konkurencia má podľa neho pozitíva a človeka môže motivovať. Dodáva však, že iba v prípade, keď nejde o reťazec sieťových lekární, pretože podľa jeho slov by mal lekáreň vlastniť iba lekárnik. „Najradšej by som bol, keby všetky lekárne mali iba lekárnici,“ vyslovil svoje prianie PharmDr. Ján Kmec.

Jedným zo spôsobov, ako sa cítiť bezpečne aj v ťažkom konkurenčnom období, je členstvo v družstve PLUS LEKÁREŇ, pre ktoré sa rozhodol aj dr. Kmec. Členom družstva je takmer od jeho vzniku a tvrdí, že má určite svoje opodstatnenie, keďže združuje nezávislé lekárne a zároveň pomáha menším lekárňam. „Najväčší benefit členstva cítia najmä menšie lekárne. Stratiť nemôžu nič, môžu iba získať,“ hovorí PharmDr. Kmec.

Žuffova medaila pre PharmDr. Kmeca

Dlhoročnú tvrdú prácu PharmDr. Kmeca ocenila aj Slovenská farmaceutická spoločnosť, keď mu 4. marca tohto roku odovzdala Medailu PhMr. Vladimíra J. Žuffu za prínos do slovenského lekárnictva. Keď som sa dr. Kmeca opýtala na dojmy z ocenenia, skromne poznamenal, že takúto poctu naozaj nečakal. „Je veľa kolegov a kolegýň, ktorí by si takéto ocenenie zaslúžili. Ich práca dáva zmysel a nájdu sa takí, ktorí urobili viac ako ja. Najmä kolegovia v malých lekárňach a v malých obciach. To nie je skromnosť, ale človek sa za tie roky stretol s mnohými situáciami. Keď som počúval niektorých kolegov, tak som si povedal, že neviem či by som ja niečo také dokázal. Možno mali niektorí ťažšie podmienky a pritom dokázali toho viac,“ hovorí s pokorou PharmDr. Ján Kmec z lekárne Furča v Košiciach.

PharmDr. Ján Kmec: „Najradšej by som bol, keby všetky lekárne mali iba lekárnici“

Spracovala: Mgr. Radka Križanová

Foto: autorka