Inkontinencia v období tehotenstva a po pôrode

Niektoré ženy, namiesto radosti z každého dňa svojho tehotenstva a príchodu očakávaného potomka, riešia nepríjemný problém. Väčšina z nich o tom nechce ani hovoriť a siahajú skôr po alternatívnych riešeniach, než by začali používať vhodné inkontinenčné pomôcky. Hanba v tomto prípade je však zbytočná, samovoľný únik moču, ako sa tiež inkontinencii hovorí, netrápi len osoby dôchodkového veku, ale aj mladé ženy v období tehotenstva a po pôrode.

 Prečo práve v tehotenstve?

Dôvodom je najmä rastúci tlak na maternicu nastávajúcich mamičiek. Čím viac bábätko rastie, tým sa tlak na maternicu a močový mechúr zvyšuje. Následný pôrod spôsobuje oslabenie podporného väziva močového mechúra, močovej trubice a svalov panvového dna.

Príčinou popôrodnej inkontinencie môže byť ťažký pôrod, pôrodná hmotnosť dieťaťa nad 4 000 g alebo skutočnosť, že je žena prvorodička. Po pôrode sa mamičky často stretávajú s tzv. stresovou inkontinenciou. Ide o únik menšieho množstva moču pri kašli, smiechu, chôdzi do schodov, zdvíhaní ťažkých predmetov alebo pri športe.

Prevencia je dôležitá

Vhodnou prevenciou je cvičenie svalov panvového dna, nielen pred pôrodom, ale aj po ňom. Posilnené svalstvo panvového dna pomáha udržať správnu polohu močového mechúra, aj správne postavenie panvy. Vďaka tomu je v budúcnosti riziko inkontinencie menšie. Najvhodnejšie je praktizovať tzv. Kegelove cviky, ktoré vyvinul na konci päťdesiatych rokov americký gynekológ Arnold Kegel. Takýmto cvičením  dochádza k posilňovaniu svalov v oblasti močovej trubice, genitálií i konečníka. Nacvičovanie spočíva v rytmickom sťahovaní a uvoľňovaní svalstva panvového dna, čo spevňuje brušnú stenu, svaly, vrátane zvieračov. Varianty cvikov je možné prevádzať v ľahu, v stoji alebo v sede. Počas cvičenia je dôležité dbať na pravidelné a správne dýchanie. Kegelove cviky je možno vykonávať kedykoľvek bez toho, aby si to okolie všimlo.

Nenahraditeľní pomocníci

Veľmi dôležité je zvoliť vhodné inkontinenčné pomôcky, ktoré budú najlepšie vyhovovať. V dnešnej dobe existuje veľké množstvo rôznych absorpčných pomôcok, ktoré sú zhotovené tak, aby rýchlo odvádzali zo svojho povrchu moč do špeciálneho savého jadra, ktoré moč zachytí a navyše odstraňuje aj zápach. Pre ľahšiu formu inkontinencie sú vhodné inkontinenčné vložky a pre väčší únik moču je dobré zvoliť naťahovacie nohavičky, ktoré sú dostupné v rôznych savostiach a veľkostiach.