5 tipov, ako predchádzať nechcenému úniku moču

Na Slovensku sa s únikom moču stretáva viac ako 800 tisíc žien a mužov, z rôznych dôvodov. Samovoľný únik moču, ako sa tiež hovorí inkontinencii,  postihuje primárne ženy, ale nevyhýba sa ani mužom. Tieto intímne problémy sú často spájané s pokročilým vekom, avšak netrápi len staršie osoby dôchodkového veku, ale i mladých ľudí v produktívnom veku, najmä ženské pohlavie. Príčinou môže byť tehotenstvo, v  období ktorého sú svaly panvového dna podstatne viac namáhané a preťažované, samotný pôrod, stres, náročnejší športový výkon, dvíhanie ťažkých predmetov, ale aj obyčajný smiech alebo kýchnutie.

Problémom s nepríjemným únikom moču sa dá predchádzať. Chce to ale dbať na prevenciu, dodržiavať niekoľko základných odporúčaní, ktoré môžu pomôcť. Ktoré to sú?

  1. Sledovať hmotnosť

Ako súvisí nadváha s močovým mechúrom? Odpoveď je veľmi jednoduchá – čím ťažší je človek, tým je väčšia záťaž na močový mechúr a núti k častejšiemu vyhľadávaniu toalety. I toto je jeden z dôvodov, prečo je dobré udržať si zdravú hmotnosť.

  1. Sledovať, čo jesť a piť

Ak má niekto problémy s močením, je dobré sa vyhýbať nápojom, ako je káva a čierny čaj. Všeobecne sa dá povedať, že nápoje s obsahom kofeínu a alkoholu sú pre močový mechúr škodlivé. Tiež konzumácia určitých potravín môže ovplyvniť činnosť močového mechúra, napr. kyslé či korenené potraviny.

  1. Nezabúdať na panvové dno

Vhodnou prevenciou inkontinencie je precvičovanie svalov panvového dna. Správne posilnené svalstvo panvového dna pomáha udržať správnu polohu močového mechúra a správne postavenie panvy. Vďaka tomu je menšie riziko vzniku inkontinencie. Najvhodnejšie cvičenia na posilnenie svalov panvového dna sú Kegelove cviky, ktoré je možné prevádzať bez toho, aby si to okolie všimlo.

  1. Chrániť sa pred infekciou

Zápalové infekcie močových ciest môžu spôsobovať dočasný, nechcený únik moču. Baktérie, ktoré sú pre močový mechúr škodlivé, oslabujú aj svaly močovej trubice.

  1. Cigarety sú passé

Keď opomenieme fakt, že dlhodobé fajčenie zvyšuje riziko rakoviny a ďalších závažných ochorení, taktiež cigaretový dym a nikotín dráždivo pôsobia na močový mechúr. Pozor na chronický kašeľ! I ten môže viesť k inkontinencii.

Ak už ide o akúkoľvek formu inkontinencie, je veľmi dôležité tieto problémy čo najskôr riešiť. Občas môže únik moču odznieť, častejšie je však potrebná rada a pomoc lekára. Odborný lekár na základe stanovenej diagnózy zvolí vhodný spôsob liečby a pomôže s výberom vhodných inkontinenčných pomôcok, ktoré budú najviac vyhovovať potrebám pacienta. V dnešnej dobe existuje veľké množstvo rôznych absorpčných pomôcok, ktoré sú vyhotovené tak, aby rýchle odviedli zo svojho povrchu moč do špeciálneho savého jadra, ktoré moč zachytí a zabezpečí čo najrýchlejšiu premenu na gél a navyše odstráni aj zápach. Povrch pomôcky zostane suchý a priedušný. Pre ľahšiu formu úniku moču sú vhodné inkontinenčné vložky a pre prípad silnejšej inkontinencie sú určené naťahovacie alebo plienkové nohavičky.